SANAYİ TİPİ VANTİLATÖRLER VE ÇEŞİTLERİ

  Vantilatörler sıcak havalarda serinlemek için kullanılır. Elektrikle çalışırlar. Pervaneleri sayesinde içerideki havanın hareketini değiştirerek serin hava oluşumunu sağlarlar. Ayaklı, ayaksız, yer tipi ve masa üstü olarak çeşitleri vardır. 
Bu çeşitler evde kullanım için daha uygundur. Sanayi tipi vantilatörlerse kendi içinde yine birkaç çeşide ayrılır. Yer tipi vantilatör, tekerlekli vantilatör, tavan tipi vantilatör, ayaklı vantilatör ve duvar tipi vantilatör. 
  Sanayi tipi vantilatör bir diğer adıyla endüstriyel vantilatör daha çok büyük alanda çalışan işletmeler, atölyeler, restoranlar, büyük çaplı mağazalar, hastaneler ve fabrikalarda kullanılır. İyi verim alabilmek için alan genişliğine göre uygun büyüklükte olan vantilatör seçilmesi önemlidir. Boyutlarına göre doğru orantılı olarak geniş pervanelidirler.
Tekerlekli modeller yer değişimi söz konusu olduğunda kullanım kolaylığı sağlar. Pervaneyi içine alan ızgara, vantilatörün çalışması esnasında koruyucu amaçlıdır. Olası bir kazayı önlemektedir. Hemen hemen bütün çeşitlerde hız seçeneği vardır. Hız seçeneği sayesinde istenilen derecedeki üfleme gücü seçilebilir. 
Döner başlıkları sayesinde havayı farklı yönlere yayabilirler. Sanayi tipi vantilatörler uzun süre çalıştıkları için motorlarının ısıya karşı dayanıklı olması gerekir ve buna göre üretilirler. Havalandırıcı olarak da bilinen bu aygıtların enerji tasarrufu sağlaması da önemlidir. Sessiz çalışma özelliği taşıyan vantilatörler ortam huzuru için önemlidir.
  Sanayi vantilatörlerin periyodik bakımı, uzun süre kullanım için önem taşır. Güvenli kullanım içinde periyodik bakımların düzenli olarak yaptırılması gerekir.